A természetes mozdulatok

Squatting Stingray
Emelj
Published in
4 min readOct 17, 2016

--

Nem sok meglepőt írunk ma sem, de azért 1–2 régi olvasónk csak örül majd, hogy újra jelentkezünk: kicsit strukturáljuk az eddig kinyilatkoztatott igazságokat, és azért jeleket küldünk, hogy nem lettünk még gyengék, de dagadtak sem. Öregek, na azok inkább!

Sokat szidtuk a gépeket, csigákat, feleslegesnek tűnő szerkezeteket: de van valami, ami még jobban fáj nekünk: az pedig a természetellenes mozdulatok sokasága. Lehet ugye a Smith-masinában guggolni, mellgépen nyomni, vállgépen-evezőgépen húzni: mind-mind kacagtató, de a mozdulatok legalább természetesek.

Mit értünk természetes alatt? Ami az emberi test a józan ész keretein belül a végtagoknak, izületeknek tetsző mozdulatokat végez, ahol nem tűnik önmagunk megerőszakolásának a gyakorlat. Rávezető kérdés: ha gyereked van, így emelnéd-e föl? Ha fel kellene másznod egy fára/sziklára, ezt a mozdulatívet alkalmaznád-e?

Még mindig nem világos? Vágjunk bele, és máris az lesz!

Bicepszezgetés: Mérsékelten természetes. A végtagok mozgása követi a természetes irányokat, de a valós életben legfeljebb tálcahordozásra vagy gyerekemelgetésre emlékeztet. Súly tartásakor hasznos (ld. gyerek, menyasszony). Koncentrált bicepszezés: ülve, egy karral, kitámasztva — súlyosbított verzió.

Guggolás: A legtermészetesebb, legösztönösebb, legalapvetőbb mozdulatok egyike. Ahogy az egyévesek meg a természeti népek is órákat kibírnak guggolva, úgy kellene neked is. Nem zsámolyra, nem vízszintig, nem kicsit pucsítani — hanem szépen, faszán lemenni seggel a bokádig, teli talppal. Próbáld ki: pár hónap gyakorlás után órákig meg tudsz maradni guggolva (súly nélkül), hacsak nem lábujjhegyen erőlteted.

Húzódzkodás: Az inkább izoláló bicepszezgetéssel szemben ez egy tökéletes-természetes, teljes testes gyakorlat: a bicepsz együtt mozog a vállakkal, alkarral, marokkal, háttal, far- és hasizommal, de még a lábakkal is. Az egyik legjobb felsőtest-erősítő gyakorlat, ráadásul szinte 0 az eszközigény. Csináld, úgyis olyan majomszerű lények vagyunk!

Fekvenyomás: Az emberek valamiért imádják, kivéve engem. A nyomás maga még természetesnek is számíthat, de az egész testpozíció meg a mozdulat is önmagában nem sok valós élethelyzetben fordulhat elő. Küzdősportoknál esetleg, vagy ha rádesik egy szikla? Hát akkor a lábaimmal is tuti segíteni próbálnék. Talán kisgyerek-emelgetéskor szükség lehet rá, amikor Apa fekvő helyzetben emelgeti tévénézés közben. Tudom: helyesen, Rippetoe-san végrehajtva teljestest-gyakorlat, de azért az a homorítás, seggpofa-feszítés, lábletétel olyan furcsa.

Tolódzkodás: Fekvenyomás és fekvőtámasz helyett ajánlom, lehetőleg plusz súllyal. Itt is bekapcsolódik a láb, a far, a bicepsz, a hasizom, a derék — és nem kapnak a vállak akkora terhelést, mint a fekvenyomásnál. A sziklákon, fákon mászkáló ember korából abszolút természetes, de főleg persze a kurva nehéz húzódzkodás-kinyomással (muscle up) kombinálva.

Állig húzás: Hát, nem is tudom. Biztos jó valamire, de nem természetes — ráadásul szarul is néz ki. Inkább próbáld meg akkor a felvételt vagy a szakítást gyakorolni, ha már ilyesmire vágysz.

Előreemelés: Azt mondják, a vállak elülső fejét dolgoztatja meg szépen. Én mégsem tanácsolom, mert már a ránézéstől is rosszul vagyok. Az erdőben, a pusztán, a tundrán, a hegyekben szerinted mikor végzett ilyen mozdulatot bárki? Hacsak nem a III. birodalmi tisztelgést tekintjük természetesnek.

Tricepszhúzás: Totálisan természetellenes. Állva, fej mögött lógatni meg húzgálni; fekve, egyrudassal: ne tedd. A könyököm is belesajdul, ha látom. Ha szép nagy háromfejű karizomra vágysz, javaslom a tolódzkodást vagy a fej fölé nyomást. Az emberi test egyszerűen erre sem való.

Deadlift: Elsőre természetellenesnek tűnt a hajlongás — azt se tudtam, mi ez -, de ez nem hajlongás. Felemelsz valami kurva nehéz tárgyat a földről: ez a dolgozó embernél is elkerülhetetlen. Ráadásul az egyik legcsodálatosabb mozdulatsor, ami a testedet semmi máshoz nem fogható módon alakítja át. Figyelem! A merevlábú felhúzás az előbbiekkel ellentétben NEM természetes.

Futás: Elemi mozgásforma. Mértékkel csak ajánlani tudjuk. Sprintek, rövidtáv, bemelegítés: tökéletesen természetes — maraton meg a többi hülyeség: nem természetes. Ha az embernek vadásznia, menekülnie kell, vajon sprintel, vagy inkább elkocog? Na ugye.

Evezés súllyal: Érdekes dolog ez. Emelésnek-húzásnak elmegy — nem is erőszakolja meg az izületeket, de nekem sose hiányzott, ráadásul imádják a guggolókeretet meggyalázni ezzel a furcsa mozgásformával. Inkább húzz fel, az a biztos. A gyerekpróbát viszont kiállja.

Fekvőtámasz: Sokak szerint alap erőgyakorlat, pedig csak egy rossz szokás. Börtönben talán természetes, de amúgy nem. Tolódzkodj!

Fej felé nyomás: Csodálatosan természetes — természetesen főleg súlyemelőgyakorlatok részeként. Egy súlyos valamit felvenni, felemelni és fej fölé kinyomni: alapvető. Gyerekkel alap: főleg, ha már elmúlt 15 éves, és jó dagadt.

Alkarozás, vádlizás: Orron keresztüli röhögés a kommentárom. Ilyen mozdulat a természetben egyszerűen nem lé-te-zik. A cél maga pedig felfoghatatlan. Felhúzás-guggolás a válasz, meg minden más.

Vállhúzogatás, vállvonogatás: Azt hiszem, a csuklyás izmot próbálják ezzel az érdekes mozdulattal megcélozni. De minek? Helyette: felhúzás. Az őserdőben meghalsz, ha nekiállsz vállvonogatni (bár a munkahelyen, iskolában is — max. más okból).

Tárogatás: Súlyzóval, csigával, akárhogy. Hírek szerint ez repeszti a mellizmot, és az jó. Az ítélet: nem természetes. Hacsak nem jut eszedbe valami hasonló az Alföldről vagy az Alpokból. A gyerekpróbát is bukja.

Kitörés: Nem természetes, bármennyire is dicsérik. Gondolj csak bele: mondjuk így kéne járnod reggelente munkába. Tuti hülyének néznének, de a lábaid se köszönik meg. Guggolj inkább, drága barátom.

Talán ennyi elég is. A végén körülnéztem a builder.hu-n, és nincs annyi időm, hogy mint összegyűjtsem (vállvonogatás, térdfelhúzás, hipernyújtás, combtávolítás, négykézláb harangozás, függőcsizmás felülés, kábeles hasprés, Jesszusom!). Győződjetek meg róla saját magatok.

Mindenkinek csodálatos emeléseket kívánunk a hétvége hátralévő részére, és persze a következő hetekre is!

Ha tetszett, lájkolj minket Facebookon, vagy kövess Twitteren is!

Originally published at emelj.com.

--

--