Amiért még mindig gyenge vagy

Squatting Stingray
Emelj
Published in
4 min readMar 19, 2018

--

Évek óta edzel. Az interneten minden guru blogját és YouTube-csatornáját kivülről fújod. Táplálkozási szakértőknek fizetsz tanácsaikért. Odafigyelsz arra, hogy mit eszel. Annyit alszol, hogy melóba is minden nap utolsónak érsz be és elsőnek lépsz le. Amikor azonban a tükörbe nézel, vagy gyalog kell két emeletet lépcsőznöd, mégsem tudod tovább takargatni a brutális valóságot: gyenge és puhány vagy. Miért?

A gének, a korod, vagy a tudjukkik valamit az ivóvízbe kevernek? Mi lehet az oka? Nos, természetesen ezek a magyarázatok is elképzelhetőek; de 99,999%, hogy valami más van a háttérben. Összeszedtük az általunk észlelt leggyakoribb problémákat.

Nem tudod, mit is szeretnél elérni

Egyszerre szeretnél lefogyni, izmosodni, de közben jógázni, sziklát mászni, sárkányhajó-evezés edzésekre és aikidózni is jársz. Hadd találgassunk — mindegyikben kutyaütő vagy.

Döntsd el, mit szeretnél, és arra fókuszálj. Természetesen nem kell mindennap a konditeremben órákat edzeni (sőt, ezt csak nagyon-nagyon keveseknek ajánljuk), de próbálj meg egyszerre egy dologra fókuszálni. Ha szeretnél megerősödni, akkor érdemes egy súlyzós vagy saját testsúlyos programot kiválasztani, és abba fektetni energiád legalább 80%-át.

Kivételek persze vannak — ha sportoló vagy, és erősödni azért szeretnél, hogy az általad űzött sportban jobb legyél, akkor nyilván nem tudod és akarod azt lecserélni heti három-négy edzőtermi emelésre. De vedd észre, hogy itt már megvan az alap fókuszod, mellette az emelés mint kiegészítő tevékenység jöhet csak szóba.

Kapcsolódó probléma, amikor képtelen vagy magad elkötelezni egy program vagy étrend mellett, és legalább két-három hónapig követni azt. Időnként érdemes változtatni mindkettőn, de mind a kettő esetén legalább ennyi időbefektetés szükséges, hogy észrevehető eredményeket érj el.

Minden hülyeséget elhiszel

A fitneszipar téveszmék és mítoszok kifogyhatatlan tárháza. Sokan még mindig futással szeretnének lefogyni, magas ismétlésszámmal végzett gyakorlatokkal “szálkásodni”, léböjt-kúrákkal “méregteleníteni” (bármit is jelentsen ez), napi nyolcszori étkezéssel “felpörgetni” az anyagcseréjüket, vagy poroktól és tablettáktól várják a változást.

Sajnos ezeknek a káros hiedelmeknek gátat szabni lehetetlen — egész egyszerűen túl jó üzlet hatástalan táplálékkiegészítőket árulni vagy bonyolultabbnál bonyolultabb, de annál kevésbé eredményes edzésterveket kreálni. Használd a józan eszed: ha hónapok alatt semmilyen vagy csak minimális eredménye volt az edződ által javasolt módszernek, programnak és kiegészítőknek, lehet, hogy mégsem olyan hatásosak azok, mint ahogy a mögöttük álló marketinggépezet szeretné elhitetni veled.

Bodybuilding-magazinokból vagy szájtokról választasz edzéstervet

Sajnos senki sem venné ezeket az újságokat, vagy olvasná a szájtokat, ha ugyanazt a három-négy programot ismételgetnék ad infinitum (nem véletlen, hogy mi sem próbálunk ebből megélni). Az osztott edzéstervek a legtöbb delikvens esetén egész egyszerűen kevésbé hatékonyak és célravezetőek, mint egy teljestest-program (vagy egy alsó/felsőtest felosztás). Ha 5–10 év tapasztalattal bírsz, akkor talán érdemes lehet egy ilyen programmal kísérletezni; ez idő alatt már el lehet jutni egy olyan szintre, hogy az intenzitást a sportoló olyan szinten tudja hozni, ami után egy-egy izomcsoportnak akár egy hét pihenőre is szüksége lehet. De ez az edzőtermi közönség kevesebb, mint 1%-a szerintünk. Ha még mindig ezt a posztot olvasod, megkockáztatjuk, rád ez nem vonatkozik.

Túlbonyolítod a dolgot

Edzés előtt 35 vagy 45 perccel döntsd le a fehérjeturmixot? 20 vagy 30 gramm tejsavót tegyél bele? 7 vagy 8 ismétlés hatékonyabb?

Ha ilyen és hasonló problémákkal küszködsz, hadd segítsünk: tökmindegy. Az, hogy napi átlagban hány kalóriát viszel be, sokkal többet számít, mint hogy edzés előtt hány gramm fehérjét fogyasztasz. Attól sem fog romba dőlni az egész évre előre kiszámított edzésterved, ha két ismétléssel kevesebbet hajtasz végre egy kevésbé jó napodon, vagy hárommal többet, amikor jó erőben érzed magad.

Kötelezd el magad egy program és étrend mellett, és igyekezz azokat követni. Senki sem képes 100%-ban tartani magát ezekhez — semmi probléma, ha időnként letérsz egy kicsit a kijelölt útról. Másnap onnan kezdheted, ahol abbahagytad.

Nem kívánsz kilépni a komfortzónádból

Számos gyakorlat, főleg magas intenzitással végezve, bizony megterhelő fizikailag és szellemileg is. Pláne igaz ez a leghatékonyabb teljestest-gyakorlatokra. Ha már az emelés előtti éjszaka reszketve gondolsz arra, milyen nyomorultul fogod magad érezni, vagy kezdőként kellemetlen, hogy gyengének és szánalmasan kicsinek érzed magad a sok kigyúrt kopasz között: mindenki így kezdte. Az egyetlen módja, hogy túllépj ezeken a problémákan, az, ha lemész, befekteted a kellő energiát, és addig ismétled a dolgot, amíg az edzőterem is a komfortzónád részévé válik.

Nem megy a guggolás? Guggolj heti kétszer-háromszor, és lássuk, mi a helyzet egy év múlva. Egy húzódzkodásra sem vagy képes? Negatív ismétlések, gumikötéllel könnyített verzió, néhány hónap, fogadni mernénk, hogy meglesz az első ismétlés. Félsz még csak belépni is egy terembe? Mi lehet a legrosszabb forgatókönyv, ha mégis erőt veszel magadon, és lemész? Aztán pár nap múlva megint, a következő héten is, és egy hónap múlva azon fogsz csodálkozni, miért is kerestél kifogásokat és ágáltál annyira az ötlet ellen.

--

--