Eddz otthon!

Lokál Patrik
Emelj
Published in
5 min readOct 19, 2017

--

Hűs légkondi, dübörgő zene, csinos-szemöldöktetoválásos recepcióslányok, vegyes közönség. Munka után vagy előtt rohansz, odautazol, BKV-zol vagy parkolsz, várakozol, találkozol, felmész, bemész, becsekkolsz, kártyád otthonmaradt, fizetsz, elfelejtesz törülközőt kérni. Egyedül vagy ismerőssel, viszel-e külön zenét, szabad-e a guggolóállvány, tudsz-e felhúzni rendesen — vagy csak lézengenek. Beszállhatok-e, már csak egy van, nyomás zuhanyozni, öltöző, hajszárító, bugyit-zoknit elfelejtettem, hideg van.

Sokszor és sokan szeretjük az edzőtermek hangulatát, de azért nem mindig. Csak az odaúttal és a be- kiléptetési protokollal simán lehet 1–2 órát veszíteni méregdrága időnkből.

Persze egy profi terem felszerelésével nem lehet versenyezni, és ha esetleg csapatosan szeretnénk összegyűlni egy vasárnap délelőtti közös edzésre, arra se biztos, hogy a te nappalid a legjobb helyszín!

Ám alakulhat úgy az életed, hogy az az 1–2, pl. utazással elvesztegetett óra igenis számít: havi-éves zárás, kampány, vizsgaidőszak, házasság, gyerek születése, stb.

Mi lehet a megoldás?

1, Eddz a szabadban!

Egyre több helyen találunk ország- és világszerte szabadtéri edzőeszközöket (street workout): lehet ez a pár éve begyűrűzött kis gagyi, öregeknek való fitneszparkok — vagy az egyre jobban terjedő, rendes rudakkal és nyújtókkal, bokszzsákokkal, gyűrűkkel, kötéllel ellátott calisthenics-játszóterek egyike. Néhány helyen professzionális szintet céloztak meg az eszközpark kialakításával, ide akár csak nézőként is érdemes kilátogatni és az edzegető úrhölgyek és úriemberek gyakorlatait megcsodálni.

Muscle Beach, Los Angeles

Ha van a környékeden, elérhető távolságra ilyen (vagy akkora állat vagy, hogy egy ilyen hely szomszédságába költözöl), akkor fel is oldottuk a fő problémát: a felsőtest kedvenc, egyszerű de nagyszerű gyakorlatait (tolódzkodás, húzódzkodás) azonnal művelhetjük itt — akár társaságban is.

Ha mégis kocsival kanyarodnál arra, 1–2 tárcsa vagy kettlebell mindig akad a csomagtartóban (mi mást tartanál ott — persze óvatosan rögzíteni!), és akkor az arra sétáló anyukák és sporttársak csodálatára plusz súllyal is bohóckodhatunk; ha van pofánk hozzá és az időjárás is megengedi, akár félmeztelenül is.

Ha nincs szabadtéri eszközpark a közeledben, viszont a szabadban szeretnél edzeni, semmi gond: minimális beruházással akár hátizsákból elővarázsolható, mobil “konditeremre” is szert tehetünk. Az utóbbi évek slágere a TRX lett — de ha ránk hallgatsz, gyűrűt veszel: hihetetlenül sokoldalú, könnyű és kevés helyet foglal, a kezdőtől a haladó szintig rengeteg különböző gyakorlattal segít gyarló testedet sanyargatni, enni pedig nem kér. Tipp: a fa sokkal kellemesebb, komfortosabb a fogást tekintve, mint a műanyag (árban pedig hasonló a kettő). Kis rafináltságra és találékonyságra szükséged lehet, hogy rögzítési pontot találj, de a parkokban általában akad olyan fa, urbán környezetben pedig valami ember alkotta szerkezet (tűzlépcső, lámpaoszlop, stb) ahová felerősítheted ezt a zseniális kis eszközt.

Oké, hogy nyaralsz, de ez reméljük nem kifogás, hogy hetekig kerüld az edzést

2018-as titkos célunk: muscle-up, legalább egy…

2, Eddz otthon!

Bár minden évben szurkolunk, hogy hátha most marad ki, az ősz azért általában eljön. És hidegben még mi se szeretünk a szabadban edzeni, sajnáljuk (ha lakóhelyed szélességi köre kívül esik a klasszikus négy évszakkal sújtott területeken, akkor neked lehet, hogy ez nem gond — gratulálunk!). Kézenfekvő megoldás az otthoni edzés, melynek előnyeivel, valljuk be, nehéz versenyre kelni: nuku utazgatás, nem kerül pénzbe, és otthonod komfortját sem kell nélkülöznöd.

Sajnos nem mindenki (ahogy mi sem) tudja megoldani, hogy erőkeretet hozasson a pincéjébe pár mázsányi tárcsával és rúddal — sőt, az ajtófélfához erősíthető húzódzkodórúd is családi vitákra adhat okot, legfeljebb két szék támláján lehet óvatosan, titokban tolódzkodni. De aki a tolódzkodásra és a húzódzkodásra tud otthoni megoldást, az már a nagyját le is tudta. A változatosság kedvéért érdemes evezés- és fekvőtámasz-variációkat is beiktatni (például a fent már említett gyűrű segítségével); és légy szíves ne írd le a fekvőtámaszt, mint egy, akár haladó szinten is nélkülözhetetlen alapgyakorlatot, amíg a 3x15 egykezes zárt lábbal nem megy.

Meg is volnánk, ugye? Ez természetesen beugratós kérdés volt: nem, nem vagyunk meg, baszmek. Mi legyen a lábakkal? Ha nem először jársz itt, nyilván nem újdonság, hogy a guggolás és elemelés szerintünk még mindig pótolhatatlan és kihagyhatatlan az alsótest erejének és izomzatának fejlesztésére. De ha jelenleg sem rendesen felszerelt terembe nem tudsz eljutni, sem pedig helyed, kedved, anyagiad, támogató családod nincs, hogy otthonra olimpiai rudat, tárcsákat és állványt vegyél: ne keseredj el.

Itt jön a képbe az új (…) csodaszer, a KETTLEBELL.

Bellek.

Éveken keresztül gúnyolódtunk a golyóval lengető, ránézésre nem mindig túl erős és izmos embereken — de a szükség és Pavel munkásságának mélyrehatóbb tanulmányozása meggyőzött bennünket is: ha jól csinálod, a bemelegítés (kardió) és az erőgyakorlatok is részben kiválthatóak, akár már egy 16 kilós bellel is (valamint szépségideálunk is jelentős változáson ment át — Pavel például gyönyörű faszi!). Mivel milliónyi on- és offline anyag foglalkozik a témával, nem merülnénk bele: tanulmányozza mindenki az Enter the Kettlebellt, jó sokszor. Rövid kettlebelles pályafutásunk alapján kihagyhatatlan:

  • Lengetés fél kézzel (swing)
  • Nyomás (military press)
  • Szakítás (snatch): az egyedüli gyakorlat, ami a futáshoz hasonló, 160 fölötti pulzust volt képes nálam produkálni — technikáját tekintve pedig az egyik legnehezebb: az erőkifejtést, lendületet és a kézfej-alkar kímélését is együtt tekintve. Megkockáztatjuk, hogy ha csak egy gyakorlatot csinálhatnánk bellel, ez lenne az.
  • Törökfelállás (Turkish get-up, TGU)
  • Féllábas guggolás kettlebellel (weighted pistol squat)

Lehet és fogjuk is még bonyolítani (szélmalom, nyomás hajlított törzzsel, fogantyúval lefelé tartás, overhead guggolás), de kezdetnek és alapnak ez is mind kiváló — sokéves hobbi-erőemelői múlttal is.

Itthon a decathlonos kettlebell az egyik legolcsóbb, ráadásul a 16 kilós itt is pont 16 kilós

Figyelem: elfogult véleményünk (mégiscsak emelj.com) szerint semmi nem pótolhatja azt az erőnlétet és fizikai-szellemi kielégülést, amit 100–200 kg kiguggolása vagy felhúzása jelent, és még mindig nem találtunk olyan embert, aki akár feleolyan látványos átváltozáson ment volna keresztül a kettlebell hatására, mint mi erőemeléssel. De ha hetente csak egyszer (vagy egyszer se) jutsz el a terembe, attól még igenis tudsz otthon vagy a játszótéren fejlődni — napi 5 perc is számít!

Vagy persze mégiscsak marad végül a garázsba installált erőkeret…

--

--